WSKAZANIA

Marihuana medyczna jest stosowana jako terapia modyfikująca przebieg choroby, której celem jest uwolnienie od cierpienia przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania i ogólnej jakości życia pacjenta. Może być pomocna w kontrolowaniu pierwotnych i wtórnych objawów różnych schorzeń, a zatem może być postrzegana jako terapia modyfikująca przebieg choroby.

Powszechnie stosowane wskazania i zastosowania w terapii lekami z konopi indyjskich to:

 

Przewlekły i neuropatyczny ból

Wykazano, że kannabinoidy mogą skutecznie łagodzić bóle neuropatyczne związane z cukrzycą, chemioterapią, pourazowe i związane z HIV.

 

Stwardnienie rozsiane

Kannabinoidy okazały się skuteczne w zwalczaniu ośrodkowego bólu nerwowego i bolesnej spastyczności u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i mogą powodować zmniejszenie natężenia i częstotliwości występowania spastyczności.

 

Ból nowotworowy

Pacjenci, u których działanie opioidów nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, często korzystają dodatkowo z marihuany medycznej.

 

Epilepsja

Wyniki kilku badań RCT wskazują, że w szczególności CBD jest w stanie znacznie zmniejszyć częstość ataków u dzieci z farmakoopornymi postaciami padaczki, takimi jak zespół Lennoxa-Gastauta lub zespół Draveta. Terapia ta była również z powodzeniem stosowana w Polsce.

 

Anoreksja i kacheksja

Zarówno u pacjentów z HIV, jak i rakiem wykazano pobudzające apetyt działanie kannabinoidów. Pacjenci doświadczali zwiększonego apetytu i przyjemności z jedzenia.

 

Ograniczenie stosowania opioidów

Leki konopne i opioidy rozwijają synergię, gdy są przyjmowane jednocześnie, co może prowadzić do ograniczenia stosowanych dawek opioidów. Ponadto można spodziewać się bardziej korzystnego profilu działań niepożądanych przy ich łącznym stosowaniu, co może pozytywnie wpłynąć na przestrzeganie zaleceń.